W dniu upamiętniającym 79. rocznicę dramatycznych wydarzeń w Radogoszczu, mieszkańcy Łodzi wspólnie uczcili pamięć ofiar tej tragedii. Uroczystości odbyły się w miejscu, które niegdyś było świadkiem straszliwych zdarzeń – terenie Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Oddział Martyrologii Radogoszcz. To właśnie tutaj, w ostatnich dniach okupacji niemieckiej, doszło do jednego z najbardziej wstrząsających wydarzeń II wojny światowej w Łodzi.

Symboliczne kwiaty przed sarkofagiem ofiar złożyli przedstawiciele władz miasta oraz służb mundurowych, w tym łódzka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). W ceremonii uczestniczył również Pan Artur Zajączkowski, Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, a także poczet sztandarowy, dowodzony przez mł. asp. Piotra Nagodzkiego. Wspólnie oddali hołd tym, którzy stracili życie w tamtych tragicznych chwilach.

Wstrząsające wydarzenia miały miejsce w noc z 17 na 18 stycznia 1945 roku, kiedy to wycofujące się niemieckie siły podpaliły więzienie w Radogoszczu. W wyniku tego okrutnego czynu życie straciło 1500 więźniów, co stanowi jedną z największych tragedii w historii Łodzi podczas II wojny światowej. Ta masakra jest głęboko zakorzeniona w pamięci mieszkańców miasta i przypomina o ciężarze wojennych cierpień.

Cześć ich pamięci!

Źródło: https://www.lodzkie.kas.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024